Informace o stanici

Stanoviště

Kraj: Karlovarský

Okres: Sokolov, Česká republika

Meteostanice: Davis Vantage Pro 2 Plus.

Meteostanice je instalovaná na jedné z budov ISŠTE Sokolov. Byla uvedena do provozu 4. března 2019 v odpoledních hodinách.

Poloha

Zeměpisná délka: E 12° 38' 43''

Zeměpisná šířka: N 50° 10' 56''

Davis Vantage Pro 2 Plus Davis Vantage Pro 2 Plus

Popis stanice

Stanice se skládá ze dvou částí - venkovní - integrovaná senzorová sestava (ISS) je umístěná na střeše jedné z budov ISŠTE Sokolov na montážní trojnožce. ISS obsahuje čidla na měření teploty, relativní vlhkosti vzduchu, dešťových srážek a senzor solárního a UV záření.

Přesné měření venkovní teploty a vlhkosti vzduchu umožňuje 24 hodinový aspirační radiační štít s aktivně větranou trojitou stěnou, tepelnou izolací a s prouděním vzduchu v senzorové komoře, zajištěném elektrickým ventilátorem, napájeným fotovoltaickým panelem a bateriemi (přesnost měření teploty ± 0,3°C).

Srážkoměr měří srážky a intenzitu srážek s rozlišením 0,2 mm. Srážkoměr je vyhřívaný a umožňuje tak zahrnout vodní obsah sněhu a mrznoucí déšť do celkových srážek.

Anemometr je umístěn na stejné montážní trojnožce jako ISS na střeše budovy ISŠTE Sokolov, měří směr a rychlost větru

Konzola s displejem a ovládacím panelem je umístěná v interiéru. Konzola obsahuje WeatherLink datalogger, který umožňuje dlouhodobý záznam dat. Datalogger je přes USB propojen s Raspberry PI2 s nainstalovaným softwarem Weewx. Weewx je experimentální software naprogramovaný v Pythonu. Z něho je využita pouze část, která komunikuje s dataloggerem a ukládá naměřená data do databáze SQLite3.

Data uložená v databázi zpracováváme vlastními skripty napsanými v Python3 a každé 2 minuty jsou naměřená data odeslána z Raspberry PI2 na web.

Provozovatel meteorologické stanice

Meteorologickou stanici provozuje ISŠTE Sokolov. Připravujeme její využití ve výuce předmětů Fyzika, Přírodovědný základ, Programování a vývoj aplikací, Aplikovaná výpočetní technika a Webdesign a webové aplikace.

Provozovatel meteostanice se zříká odpovědnosti za případné škody způsobené špatnou interpretací zobrazených dat a vyhrazuje si právo z provozních nebo odborných důvodů omezit přístup k těmto informacím i bez předchozího upozornění.

Stránky vytvořeny pomocí WeeWX (data), Highcharts (grafy) a TMEP (css). Zdroje předpovědi počasí Weather Underground a YR. WeeWX běží na Raspberry Pi 2.